“Twitter, Türkiye’ye temsilci atayacak” | HepsiBlog
blank

“Twitter, Türkiye’ye temsilci atayacak”

Son günlerde takvimin yaklaşmasıyla Türkiye’ye temsilci atama kararı merak edilen Twitter ile ilgili yetkili isimden açıklama geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter’ın Türkiye’de temsilci bulunduracağını bildirdi.

Daha önce diğer sosyal medya şirketleri Türkiye’de temsilci atama kararı alırken, Twitter bu konuda adım atmamış ve bant genişliğinin daraltılması uygulamasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Temsilci atayan şirketlere reklam yasağı kaldırılıyor

Sosyal medya şirketleri, daha önce getirilen düzenlemede belirlenen süreçlerin sonunda da olsa Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederlerse kendilerine o güne kadar kesilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve internet trafiği bant genişliğine yapılan müdahale de sonlandırılacak.

Yasa kapsamında, sosyal medya şirketleri Türkçe yapılan başvuruları Türkçe yanıtlayacak.

Kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlaline ilişkin başvurulara sosyal ağ sağlayıcı tarafından 48 saat içinde cevap verilecek. Sosyal medya şirketleri, kişi başvurularına ilişkin 6 ayda bir rapor yayımlayacak.

Mahkeme kararına rağmen 24 saat içinde hukuka aykırı içerikleri çıkarmayan sosyal ağlar, doğacak zarardan sorumlu olacak.

Ayrıca sosyal medya şirketleri, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de bulundurma yönünde gerekli tedbirleri alacak.


Kaynak: Bloomberg HT

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Senin firiklerine önem veriyoruz.

“Twitter, Türkiye’ye temsilci atayacak”

Finans

19/03/2021 | Yorum Yok | 209 | admin

%d blogcu bunu beğendi: