Turizm geliri ilk çeyrekte %40 azaldı #Dolar | HepsiBlog
blank

Turizm geliri ilk çeyrekte %40 azaldı #Dolar

Salgın nedeniyle 2021 yılının ilk çeyreğinde küresel düzeyde turizm gelirlerinde zayıf seyir sürerken, Türkiye’nin turizm kaynaklı gelirlerindeki kan kaybı da devam etti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre yılın ilk çeyreğinde turizm geliri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 40,2 azalarak 2,5 milyar dolar oldu. Salgının turizm gelirlerine büyük darbe vurduğu 2020 yılının ikinci çeyreğin ardından turizm gelirleri yılın 3. çeyreğinde 4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmiş, yılın son çeyreğinde ise 3,9 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

2021’in ilk çeyreğiyle turizm gelirlerindeki düşüş ivmesinin devam ettiği izlendi.

blank

İlk çeyrekte turizm gelirinin yüzde 68,8’i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 31,2’si ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 2 milyar 296 milyon 854 bin dolarını kişisel harcamalar, 155 milyon 359 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Gelirler düştü, kişi başı ortalama harcama arttı

Yılın ilk çeyreğinde turizm gelirlerindeki düşüş devam ederken kişi başına harcamada ise artış izlendi. 2020 yılında kişi başına harcama 762 dolar olarak gerçekleşirken, 2021’in ilk çeyreğinde bu rakam 943 dolar oldu.

Aynı dönemde gecelik ortalama harcama ise 56 dolar olarak kaydedildi.


Kaynak: Bloomberg HT

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Senin firiklerine önem veriyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: