Lili ile saraya zeytin dalı #Prens | HepsiBlog
blank

Lili ile saraya zeytin dalı #Prens

İNGİLİZ Kraliyet Ailesi’ndeki unvanlarından vazgeçerek ABD’ye yerleşen ‘asi çift’in, bir kız bebeği dünyaya geldi. Bebeğe ‘Lilibet Diana Mountbatten Windsor’ adı verilirken, söz konusu ismin hem Kraliçe 2. Elizabeth’e hem de 1997 yılında trafik kazasında yaşamını yitiren Prens Harry’nin annesi Prenses Diana’ya referans vermesi dikkat çekti. ‘Lilibet’ ya da kısa haliyle ‘Lili’, Kraliçe 2. Elizabeth’in takma adı olarak biliniyor.

KRALİYET’TEKİ ÜÇÜNCÜ DİANA

Aslında Prens Harry’nin abisi Prens William ile eşi Kate Middleton da, kızları Prenses Charlotte’a ‘Diana Elizabeth’ isimlerini vermişti. Ancak Harry-Meghan çifti, Kraliçe’nin ‘Elizabeth’den uyarlanan takma adını tercih etti. Bir diğer nokta da, çiftin bir süre önce Kraliyet Ailesi’ni karşılarına alacak açıklamalar yapmaları sonrasında böyle bir adım atması. Prens Harry ile Meghan Markle’ın, hamilelik süresince ABD’de verdiği ve İngiliz Kraliyet Ailesi’ni hedef alan röportajlarına karşılık, bu adımın Buckingham’a uzatılan bir ‘zeytin dalı’ olduğu belirtiliyor. Meghan Markle, röportajın bir bölümünde Kraliyet Ailesi’ni ırkçılıkla suçlamıştı.

PRENSES UNVANI VERİLMEDİ

MEVCUT düzenlemeye göre, Lili doğrudan prenses unvanı alamıyor. Kraliyet ailesinde prens ve prenseslik gibi unvanların uygulanmasına ilişkin kurallar, Kral Beşinci George’un Kasım 1917’de yayımladığı kraliyet beratı ile belirlenmiş durumda. Galler Prensi’nin en büyük oğlunun en büyük oğlu dışında, hükümdarın torunlarına prens ya da prenseslik unvanı verilmiyor. Ya da bunun için kraliçenin özel insiyatif alması gerekiyor. Şu anki durumda, Prens William’ın en büyük oğlu Prens George doğrudan bu unvanı alabildi. Ancak Prens William’ın ikinci ve üçüncü çocukları Prenses Charlotte ile Prens Louis, Kraliçe’nin izniyle bu unvanları aldı. Ancak Kraliçe, Harry-Meghan çiftinin ilk çocukları Archie için bunu yapmadı. Hem Archie hem de Lilibeth Diana, Prens Harry’nin babası Veliaht Prens Charles kral olarak tahta geçtiği takdirde, doğrudan hükümdarın torunları olarak bu unvanları almaya hak kazanacak. 

 

Kaynak:
blank

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Senin firiklerine önem veriyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: