Lagarde, politika değişikliği için Temmuz toplantısına dikkat çekti #Amb | HepsiBlog
blank

Lagarde, politika değişikliği için Temmuz toplantısına dikkat çekti #Amb

Avrupa Merkez Bankası (AMB) için Temmuz toplantısı son dönemlerin en kritik toplantılarından biri olacak.

Yeni stratejinin uygulanmaya başlanacağı tarih olarak 22 Temmuz’daki toplantı için AMB Başkanı Christine Lagarde politika değişikliği ve 2022 tedbirleri için sinyaller verdi.

Lagarde yatırımcılara 10 gün içinde parasal teşvik ile ilgili yeni yönlendirmelerden bahsederken, pandemi acil alım programının tamamlanmasının ardından Euro Bölgesi ekonomisini desteklemek için gelecek yıl yeni tedbirlerin devreye alınacağı sinyalini verdi.

Venedik’teki G-20 maliye bakanların ve merkez bankası yöneticileri toplantısının ardından konuşan Lagarde 22 Temmuz’daki toplantının önemli bir toplantı olacağını ve bazı ilgi çekici değişiklikler içereceğini belirtti.

AMB’nin yeni stratejisi 22 Temmuz’da uygulanmaya başlayacak

AMB, yeni stratejisinde enflasyon hedefinin yüzde 2’ye yükseleceğini teyit etti ve orta vadede simetrik yüzde 2 hedefi kabul edildi. Strateji değerlendirmesine göre AMB geçici sürede ılımlı düzeyde enflasyon hedefinin üzerine çıkabilecek.

AMB’den yapılan açıklamada “hedefin simetrik olmasının negatif ve pozitif sapmaların eşit derecede istenmediği anlamına geldiği” belirtildi. AMB enflasyon hesaplamasına ev sahiplerinin oturduğu konut maliyetlerinin de dahil edilmesini önerdi.

Yeni stratejinin açıklanmasından sonra basın mensuplarının önüne çıkan AMB Başkanı Christine Lagarde yeni stratejinin oybirliğiyle kabul edildiğini açıkladı. Lagarde yeni stratejinin net, iletişiminin yapılmasının da kolay olduğunu belirtmişti.

Lagarde basın toplantısında “Fed gibi ortalama enflasyon hedeflemesi yapıyor muyuz? Bunun cevabı hayır” demişti.

Stratejinin 22 Temmuz’daki toplantıyla uygulamaya alınacağı açıklanmıştı.


Kaynak: Bloomberg HT

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Senin firiklerine önem veriyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: