Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz’da yükseldi #Endeksi̇ | HepsiBlog
blank

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz’da yükseldi #Endeksi̇

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 9,50 artarak 68,97 değerini aldı.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin mevcut durum algısında ve geleceğe ilişkin beklentilerinde iyileşme izlendiği görüldü.

Pandemiye yönelik kapanmalarla Nisan ve Mayıs aylarında tarihi düşük seviyelere gerileyen Tüketici Güveni, Haziran ayı ile başlayan açılmalarla çıkış gösterdi. Temmuz ayında çıkışın devam ettiği gözlendi.

blank

Güçlenen aşılama ve başta turizm ile yeme-içme sektörleri olmak üzere hizmet sektörlerine yönelik yoğun talep, iş hayatında ofislere dönüşün artması normalleşme algısını ve güveni görece arttırmış göründü.

Temmuz ayının ilk yarısında TL’deki hafif güçlenmenin de bu sürece katkı yaptığını söyleyebiliriz. Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi bir önceki aya göre yüzde 7,06 artarak 81,55 değerini alıyor.

blank

Diğer taraftan, içinde bulunuşan dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 14,64 artarak 43,97 değerini aldı.

blank

Kaynak: Bloomberg HT

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Senin firiklerine önem veriyoruz.

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz’da yükseldi #Endeksi̇

Finans

16/07/2021 | Yorum Yok | 76 | admin

%d blogcu bunu beğendi: