Silahların gölgesinde bayram #Ülke | HepsiBlog
blank

Silahların gölgesinde bayram #Ülke

SAVAŞ hali, etnik gerginlikler ya da yağmacılık… Orta Asya’dan Afrika’nın uzak köşelerine on milyonlarca Müslüman kutsal kabul ettikleri bayram sabahına silah tehdidi altında uyandı. Çatışmaların yanı sıra ekonomik zorluklar da bayram neşesini kaçırdı.

AFGANİSTAN: Amerikan askerinin ülkeden çekilmeye hız vermesiyle hızla kaosa sürüklenen 38 milyon nüfuslu Afganistan, öne çıkan kriz noktası. Ülke topraklarının yüzde 85 gibi önemli bir bölümü haftalar içinde Taliban kontrolüne geçti. Silahlı çatışmalar nedenyile yılbaşından beri 270 bin kişi mülteci konumuna düştü. Taliban saldırılarının hedefindeki ülkenin üçüncü büyük kenti Herat ülkede yaşananları özetlemek için en iyi örnek. Önceki yıllarda alışveriş yapan insanlarla dolup taşan ülkenin batısındaki 400 bin nüfuslu şehre sessizlik hâkim. 

YEMEN: İran ve Suudi Arabistan’ın da müdahalesiyle iç savaşın 6 yıldır sürdüğü Yemen’de çatışmaların şiddeti azalsa da tehdit sona ermiş değil, üstelik açlık bir diğer büyük sorun. 29 milyonluk ülkede 2021’in ilk yarısında yerinden edilen kişi sayısı 41 bin olarak hesaplanıyor.

Kaynak:
blank

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Senin firiklerine önem veriyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: