Küresel piyasalarda zayıf ABD istihdamı etkisi sürüyor #Abd | HepsiBlog
blank

Küresel piyasalarda zayıf ABD istihdamı etkisi sürüyor #Abd

ABD ve Kanada piyasalarının İşçi Bayramı nedeniyle kapalı olacağı günde Asya Pasifik hisse senetleri piyasaları Japonya öncülüğünde yükseliyor.

Başbakan Yoshihide Suga’nın iktidar partisi LDP liderliğini bırakacağı haberleri üzerinde Japonya’da daha fazla teşvik umutları artarken Japon hisseleri yüzde 1’in üzerinde yükseldi. Topix 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.Diğer Asya Borsaları da zayıf ABD istihdam verisi sonrası yükseliyor. Çin Şanghay Bileşik yüzde 2’ye yakın primli.

ABD vadelileri ise yatay seyrediyor. Bloomberg Dolar Endeksi dört işlem günü üst üste düşüş kaydetmesinin ardından yeni haftaya hafif yükselişle başladı.

Petrol fiyatları Suudi Arabistan’ın fiyat kesintisi sebebiyle geriliyor. Cuma günü yüzde 1 düşen ABD ham petrol ekim vadeli kontratı yüzde 1,2 düşüşle 68,5 dolardan alıcı buluyor. Cuma gününü yüzde 0,6 düşüşle kapatan Brent kasım kontratı ise yüzde 1,2 düşüşle 71,7 dolardan alıcı buluyor. Bugün TCMB saat 10:00’da Ağustos Ayı Fiyat Gelişmeleri değerlendirmesini yayımlayacak. Bu hafta Joe Biden’in Fed başkanlığı için seçimini de açıklaması bekleniyor.

Dünyada üçüncü doz yarışı

ABD’nin bir numaralı bulaşıcı hastalıklar danışmanı Anthony Fauci’ye göre Pfizer-BioNTech aşısı üçüncü doz için düzenleyici kurumdan yeşil ışık almaya yakın. CBS televizyonuna konuşan Fauci Moderna aşısına ise üçüncü doz için daha sonra izin verilebileceğini söyledi.

Üçüncü doz BioNTech aşılarını uygulayan ilk ülke olan İsrail, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne bilgi verecek. Çin’in devlet ilaç şirketi Sinopharm mRNA aşısı üreteceğini açıkladı. Japon ilaç şirketi Daiichi Sankyo ise son deney aşamasındaki mRNA aşısının gelecek yıl destekleyici doz olarak kullanılabileceğini duyurdu.


Kaynak: Bloomberg HT

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Senin firiklerine önem veriyoruz.

Küresel piyasalarda zayıf ABD istihdamı etkisi sürüyor #Abd

Finans

6/09/2021 | Yorum Yok | 62 | admin

%d blogcu bunu beğendi: