Atina o vicdansız yasayı kabul etti #Sınırdışı | HepsiBlog
blank

Atina o vicdansız yasayı kabul etti #Sınırdışı

Yunanistan’da parlamento, Avrupa Konseyi ve BM Mülteciler Komiserliği’nin yoğun tepkilerine aldırmadan, yeni göçmen yasası tasarısını onayladı.

SINIRDIŞI HIZLANACAK

Yeni yasa, hem iltica başvuruları reddedilen sığınmacıların Türkiye’ye iadelerini beklemeden sınırdışı edilmelerini, hem de sivil toplum örgütlerinin, Yunan Sahil Güvenlik Teşkilatı’ndan izin almadan kurtarma operasyonları yapamayacaklarını öngörüyor. Yasa uyarınca, iltica talepleri kabul edilmeyen sığınmacılar, “geri iade edilecek kişiler” statüsünden çıkarılarak “sınırdışı edilecek kişiler” statüsüne dahil edildi. Sığınmacılar,  iltica talepleri reddedildiğinde derhal sınırdışı edilecekler.

STK’LARA CEZA GELDİ

Talepleri reddedilen, kaçma şüphesi bulunan sığınmacılar sınırdışı edilinceye kadar gözaltında tutulacak. Yeni yasanın 40’ncı maddesi ise Yunan Sahil Güvenlik Teşkilatı’ndan izin almadan, kurtarma operasyonları düzenleyen sivil toplum örgütlerine bir yıla kadar hapis ve 6 bin Euro’ya kadar para cezası öngörüyor. BM Yüksek Mülteciler Komiserliği, karar hakkında “Derin endişe duyuyoruz” diye açıklama yaparken, muhalefet yanlısı Efsyn gazetesi “Hükümet barbarlık yolunu seçti. Yunanistan ile Avrupa hukuku arasındaki mesafe daha da büyüdü” diye yazdı.

: İlginizi Çekebilir

  • Rengini yitiren şehir! Kupkuru bir yaşamın fotoğrafı…
  • Aşısı yok… İlk kurban 12 yaşında! Korona bitmeden yeni salgın
  • 41 il ve KKTC’de dev operasyon! 214 gözaltı kararı

Kaynak:
blank

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Senin firiklerine önem veriyoruz.

Atina o vicdansız yasayı kabul etti #Sınırdışı

Dünya

7/09/2021 | Yorum Yok | 45 | admin

%d blogcu bunu beğendi: