Altında odak ABD tüketici enflasyonu #Altın | HepsiBlog
blank

Altında odak ABD tüketici enflasyonu #Altın

Altın, ABD’de üretici enflasyonunun beklenenden hızlı bir artış kaydetmesi sonrasında Fed’in varlık alımı azaltımına daha erken başlayabileceğine dair beklentilerle yatay bir seyir izliyor. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki sakin seyirle 487 TL civarında bulunuyor.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, ÜFE Ağustos’ta aylık bazda yüzde 0.7 artarken ÜFE yüzde 8.3 ile 2010’dan beri en büyük yıllık artışı kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi ise aylık yüzde 0.6, yıllık yüzde 8.2 artış yönündeydi.

blank

ABD’de geçen hafta yakından takip edilen ÜFE sonrası gözler bu hafta salı günü açıklanacak TÜFE verilerine çevrilirken, ekonomistler enflasyonun ABD’de Ağustos’ta sınırlı da olsa gerilemesini bekliyor.

Guardian Gold Australia İş Geliştirme Müdürü John Feeney, “Eüer enflasyon beklentilerin üzerinde gelirse varlık alımı azaltımı gelebilir. Bu durumda altının nasıl tepki vereceğini izlemek ilginç olacak.” dedi.

blank

Ons altın fiyatı

Geçen hafta 50 günlük hareketli ortalamasının altına geriledikten sonra dar bir fiyat aralığında işlem gören ons altın, 4 haftanın ardından ilk defa haftayı kayıpla kapatmıştı. Tüketici enflasyon verisi öncesi endişelerle yatay seyreden ons altın, yeni haftaya 1.791 dolar civarında başladı.

blank

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen hafta küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen dolar/TL’deki yükselişten destek bularak 490 TL seviyesine kadar tırmanmıştı. Ons altının aksine geçen haftayı kazançla kapatan gram altın, pazartesi günü 487 TL seviyesinde işlem görüyor.

blank

Kaynak: Bloomberg HT

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Senin firiklerine önem veriyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: